Поширені питання про ІТ

З чого почати, на що не витрачати час, кому вже пізно.

Відповідаємо на найпоширеніші питання про початок кар’єри в ІТ. Ці відповіді – для тих, хто вже думає про зміну кар’єри на користь розробки та інформаційних технологій, але ще сумнівається.

ІТ – це програмування, правильно?

Не тільки. Істотна частина інформаційних технологій – це розробка програм, але є й інші галузі:

  • аналітика, великі дані,
  • мережі, технології зв’язку,
  • безпека даних, шифрування, інформаційний захист,
  • управління продуктом і командою,
  • експлуатація та багато іншого.

У самій розробці багато напрямків: можна робити сайти, додатки для мобільних телефонів, ігри, зв’язні системи з усього цього. А ще є дизайн, тестування і підтримка.

Так як інформаційні технології зараз всюди і користуються ними всі, поступово все більше спеціальностей стають частиною ІТ. Наприклад, ігровий художник – він начебто художник, тому що малює. Але він малює для ігор, розуміє цю специфіку і тому працює в ІТ.

Але все одно це робота за комп’ютером?

Є й таке, але це не все.

Працюючи в інформаційних технологіях, можна бути молодшим розробником і майже не відриватися від коду; а можна працювати в галузі управління та проводити час на зустрічах. Можна бути інженером по мережах і проводити час на монтажі обладнання; а можна бути дистанційним адміністратором і управляти сотнями комп’ютерів по всьому світу, сидячи вдома з філіжанкою кави.

В ІТ набагато більше роботи з людьми, ніж здається. Навіть якщо ви пишете код, у вас завжди буде замовник, з яким доведеться спілкуватися не на мові технічних вимог, а на мові людей. І швидше за все кар’єру в ІТ роблять не стільки генії-технарі, скільки люди, які вміють спілкуватися, домовлятися і чути інших.

Чи обов’язково бути технарем або закінчувати технічний вуз?

Ні, ось це точно не обов’язково. Будь-яка людина з вищою або середньо-спеціальною освітою може освоїти все, що потрібно для роботи в ІТ.

Визначальну роль в ІТ грає не напис в дипломі і не ярлик «технар», а внутрішнє бажання розбиратися в предметі. В ІТ є області, які не викладають у вузах, але які добре задокументовані в інтернеті – досить просто витрачати час на те, щоб читати і вникати.

Чи потрібно освоювати мову досконало, щоб почати працювати?

Ні! Навпаки: набагато корисніше почати стажистом в ІТ-компанії, знаючи тільки самі основи, і потім розвиватися виходячи з поставлених завдань.

Наприклад, ви можете почати працювати джуніор-розробником під керівництвом більш досвідченого наставника. Ви відразу будете вирішувати робочі завдання і розвиватися виходячи з реальних потреб, а не вчити мови і технології «в порожнечу».

Мені 30, 40, 50 років – вже пізно?

Залежить від того, чи готові ви поринути в нову галузь. Якщо у вас є півгодини в день на вивчення ІТ і мов програмування, прогрес буде повільним. Якщо ви готові приділяти цьому багато часу, то все вийде швидше. Але якихось вікових обмежень немає: писати код і управляти продуктами можна в будь-якому віці.

У людей старшого віку є перевага в тому, що вони можуть краще працювати з колективом і мати більший життєвий досвід. Там, де молодий лід розлютиться і встане в позу, досвідчений товариш знайде правильні слова і відновить добрі стосунки з командою.

Я жінка – мені підійде?

В сенсі? В ІТ повно жінок. Яка різниця, чиї пальці натискають на клавіші і організовують зустрічі?

З чого починати працювати?

Шукайте стартові вакансії в будь-яких компаніях: стажист, джуніор. Спочатку така робота оплачується не надто високо, але хороша зарплата – питання часу.

Якщо ви досить освоїте PHP і WordPress (або Joomla, Drupal, Бітрікс), можна брати приватні замовлення на підтримку і розробку сайтів на цих платформах. Попит на це величезний.

Якщо ви трохи розбираєтеся в HTML і графічних редакторах, можна навіть пропонувати розробку сайтів на базі конструкторів. Це дуже недорога робота, але як практика – згодиться.

Які труднощі в ІТ?

В ІТ ті ж труднощі, що і в будь-якій роботі, пов’язаної з людьми:

  • нечітка комунікація, незрозумілі завдання, некомпетентний менеджмент – не скрізь, але зустрічається;
  • не завжди легко працювати з іншими людьми в офісі, а на фрілансі – організовувати свій час;
  • велика конкуренція в модних областях.

Такі ж труднощі ви зустрінете в будь-якій роботі. ІТ додає до цього лише невеликий обсяг технічних труднощів: вивчити мову програмування, вивчити фреймворк, розібратися в інструментах і так далі.

Але у всіх мов програмування, фреймворків і інструментів в ІТ є одна перевага: якщо ти написав програму, вона завжди буде працювати саме так, як ти написав. Чого не скажеш про людей: колег, партнерів, керівництво. Тому найскладніша і найважливіша частина в ІТ – це все-таки люди, а не машини.

Скільки платять?

Від 800$ до 2-5 тисяч $, залежно від рівня складності і ступеня відповідальності.

Чи можна увійти в цю область з нуля?

Всі люди, які сюди увійшли, колись починали з нуля. Правильніше запитати, через скільки часу можна розвинути достатній навик, щоб робити щось корисне для ринку. І тут все залежить від посади і завдань.

Наприклад, стати тестувальником можна за півтора-два місяці – цього вистачить, щоб отримати базові знання, влаштуватися стажистом і почати кар’єру.

Працювати з фронтендом і писати прості браузерні додатки можна навчитися за два-три місяці щільних занять. За цей час навряд чи вийде освоїти професію на рівні старшого розробника, але для старту вистачить.

Бекенд або мобільні додатки по суті не набагато складніше, але щоб робити комерційно корисний продукт, потрібно вчитися не менше 5-6 місяців в інтенсивному режимі. Спочатку алгоритми і теорія комп’ютерних обчислень, потім мову, потім його прикладне застосування. І це тільки для початку.

Є області, увійти в які без наукової підготовки досить складно. Наприклад, біг-дата і аналітика вимагають гарної підготовки в математиці і статистиці. Одних тільки мов програмування недостатньо.

Куди йти вчитися?

О, це якраз найголовніше запитання.

Можна вчитися самостійно по уроках і інструкціях з інтернету – але там без наставників, своїми силами, дуже довго і малоефективно.

 Але якщо хочете вчитися за підтримки досвідчених наставників (живих!) – приходьте до нас, в «Європейську школу програмістів». Наші курси – найпростіший і найдоступніший метод вивчення складного матеріалу, що дозволяє швидко освоїти мови програмування на середньому рівні. Матеріал подається в зручній, зрозумілій формі, тому рідко у кого виникають труднощі з вивченням.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s

%d блогерам подобається це: